Audi A5 B10 - który wariant wybrać i ile kosztuje?

18 października 2026

Białe Audi A5 B10 Avant stoi przed nowoczesnym budynkiem, z widokiem na wodę.

Spis treści

Nowa generacja Audi A5, którą branża najczęściej opisuje jako Audi A5 B10, to nie kosmetyczne odświeżenie, ale pełne przestawienie modelu na nową platformę, nowe nadwozia i zupełnie inne wnętrze. W praktyce oznacza to większy samochód, bardziej cyfrowy kokpit oraz gamę napędów, w której obok klasycznych benzyn i diesli pojawiły się też wersje plug-in hybrid. Poniżej rozkładam to na konkrety: co się zmieniło, jakie są wersje w Polsce, ile kosztują i który wariant ma sens w codziennym użytkowaniu.

To nowy A5 z większym nadwoziem, cyfrowym wnętrzem i szeroką gamą napędów

  • To generacja, która zastąpiła dotychczasowe myślenie o A4 i A5, a nie zwykły lifting.
  • W Polsce dostępne są głównie A5 Limousine i A5 Avant, a także odmiany e-hybrid i S5.
  • Ceny startują od 195 100 zł za A5 Limousine i 200 700 zł za A5 Avant.
  • Bagażnik ma do 445 l w Limousine i 476 l w Avant, a po złożeniu siedzeń odpowiednio 1299 i 1424 l.
  • Najbardziej rozsądny kompromis daje 2.0 TFSI 150 kW albo 2.0 TDI 150 kW z MHEV plus, zależnie od stylu jazdy.
  • e-hybrid ma sens wtedy, gdy możesz regularnie ładować auto i faktycznie jeździsz na prądzie na krótkich trasach.

Dlaczego nowy A5 to coś więcej niż lifting

Najważniejsza zmiana jest prostsza, niż mogłoby się wydawać: Audi porządkuje gamę i przesuwa ciężar z wcześniejszego A4 na nową rodzinę A5. To nie tylko zmiana nazwy. Mamy nową platformę PPC, nowy układ nadwozia i nową architekturę elektroniki, która lepiej pasuje do auta tej klasy niż poprzednie rozwiązania. W praktyce kierowca dostaje większy, dojrzalszy samochód, a nie jedynie odświeżoną karoserię.

Według oficjalnych materiałów Audi nowy A5 ma długość 4,83 m i rozstaw osi 2900 mm, czyli parametry wyraźnie większe niż u poprzednika. To widać nie tylko w proporcjach, ale też w tym, jak auto stoi na drodze: dłuższy przód, szeroki pas przedni i bardziej „dorosła” sylwetka robią tu robotę. W codziennym odbiorze to samochód mniej efektowny na siłę, a bardziej dopracowany. I właśnie dlatego warto od razu przejść do tego, jakie wersje faktycznie można dziś kupić w Polsce.

Białe Audi A5 B10 Avant stoi przed nowoczesnym budynkiem, z widokiem na wodę.

Jakie wersje i nadwozia są dziś dostępne w Polsce

Na polskim rynku nowa rodzina A5 występuje przede wszystkim jako Limousine i Avant. To ważne, bo zniknął dawny Sportback jako osobna idea modelowa, a Audi postawiło na bardziej czytelny podział: sedan dla osób, które chcą elegancji i niższego profilu, oraz kombi dla tych, którzy potrzebują większej funkcjonalności. Do tego dochodzą odmiany e-hybrid oraz sportowe S5. Na szczycie gamy jest jeszcze RS 5, ale to już osobny rozdział dla bardzo konkretnego klienta.

Wersja Cena od Charakter Dla kogo
A5 Limousine 195 100 zł klasyczny sedan premium dla tych, którzy chcą najniższego progu wejścia i eleganckiej sylwetki
A5 Avant 200 700 zł praktyczne kombi dla rodzin, osób często podróżujących i wszystkich, którzy pakują więcej niż sam bagaż podręczny
A5 Limousine e-hybrid 274 600 zł plug-in hybrid dla kierowców z dostępem do ładowania i przewagą jazdy miejskiej
A5 Avant e-hybrid 280 200 zł plug-in hybrid dla tych, którzy chcą połączyć rodzinne nadwozie z możliwością jazdy na prądzie
S5 Limousine 362 700 zł sportowa limuzyna dla kierowców, którzy kupują osiągi i emocje
S5 Avant 368 300 zł sportowe kombi dla osób, które chcą szybkiego auta bez rezygnowania z praktyczności

Najbardziej uczciwy skrót jest taki: Limousine kupujesz rozumem, Avant kupujesz rozumem i wygodą, a S5 kupujesz sercem. Według Audi Polska właśnie tak dziś wygląda rodzina A5 na polskim rynku. Kiedy już wiesz, którą karoserię brać pod uwagę, warto sprawdzić, co zmieniło się we wnętrzu, bo tam nowa generacja robi największe wrażenie.

Wnętrze robi dziś największą różnicę na co dzień

W kabinie nowego A5 najłatwiej zauważyć, że Audi wyraźnie postawiło na cyfrowy podział kokpitu. Jak podaje Audi, centralnym punktem jest panoramiczny układ MMI z 11,9-calowym wirtualnym kokpitem i 14,5-calowym ekranem głównym. Opcjonalnie można dokupić także 10,9-calowy ekran pasażera, który w praktyce ma sens głównie wtedy, gdy często jeździsz z kimś, kto naprawdę korzysta z multimediów albo nawigacji.

To nie jest cyfryzacja dla samej cyfryzacji. W codziennym użytkowaniu liczy się trzy rzeczy: czytelność, szybkość reakcji i porządek w kabinie. Tu A5 wypada bardzo dobrze, bo interfejs nie wygląda jak przypadkowy zestaw tabletów, tylko jak spójny projekt wnętrza. Dodatkowy plus to head-up display, który pozwala ograniczyć odrywanie wzroku od drogi, oraz światło interakcyjne, które bardziej pomaga niż tylko dekoruje.

Na tle poprzedniej generacji mocno widać też zmianę charakteru auta. W nowym A5 mniej jest „tradycyjnego premium” w stylu dużej liczby przycisków, a więcej prostoty i spokojnego układu elementów. Dla jednych to zaleta, dla innych minus, bo wszystko zależy od przyzwyczajeń. Moim zdaniem Audi zrobiło tu krok w dobrą stronę, choć dopłaty za część wyposażenia nadal potrafią być bardzo konkretne. Z kabiny przechodzę więc do tego, co dla wielu osób będzie ważniejsze niż sam wygląd ekranu: ile miejsca naprawdę dostaje się na co dzień.

Praktyczność w liczbach mówi o tym aucie więcej niż folder reklamowy

Jeśli ktoś kupuje A5 rozsądnie, powinien spojrzeć na liczby, a nie tylko na linię dachu. Audi podaje, że sedan i Avant mają 1,86 m szerokości bez lusterek oraz 2,10 m z lusterkami. Długość obu nadwozi wynosi 4,83 m, a przy dłuższym rozstawie osi poprawiła się przestrzeń na nogi i kolana. To ważne, bo nowy A5 nie jest już autem „ładnym, ale ciasnym”. Wciąż nie jest to klasa biznesowa w stylu dużej limuzyny, ale na długiej trasie robi się wyraźnie spokojniej i wygodniej niż wcześniej.

Parametr A5 Limousine A5 Avant
Długość 4,83 m 4,83 m
Szerokość bez lusterek 1,86 m 1,86 m
Wysokość 1 444 mm 1 460 mm
Bagażnik do 445 l do 476 l
Po złożeniu siedzeń do 1299 l do 1424 l
Holowanie do 1800 kg do 1800 kg
Holowanie w S5 do 1900 kg do 1900 kg

W praktyce sedan najlepiej sprawdzi się u osób, które chcą bardziej reprezentacyjnego auta i nie wożą dużych gabarytów. Avant wygrywa wtedy, gdy liczy się pakowność, łatwiejsze ładowanie i większy spokój przy rodzinnych wyjazdach. Ciekawy jest też próg załadunku, który Audi ustawiło na 66,8 cm, bo w codziennym użyciu naprawdę czuć różnicę, kiedy nie trzeba wysoko podnosić ciężkiej walizki czy wózka. Skoro praktyczność mamy już rozebraną na czynniki pierwsze, przechodzę do napędów, bo tam widać, kto powinien dopłacić, a kto nie.

Napoedy i spalanie pokazują, który A5 ma największy sens

Tu trzeba od razu powiedzieć jedno: w nowym A5 najrozsądniejszy wybór zależy od tego, jak i gdzie jeździsz. Audi stosuje w tej rodzinie dwa różne rozwiązania wspomagające napęd. Miękka hybryda MHEV plus to układ 48 V, który pomaga silnikowi spalinowemu, odzyskuje energię przy hamowaniu i umożliwia krótką, częściowo elektryczną jazdę przy manewrowaniu czy toczeniu się w korku. Plug-in hybrid działa inaczej, bo daje realną jazdę na prądzie po naładowaniu baterii.

Wersja Moc i napęd Najważniejsze liczby Mój komentarz
2.0 TFSI 110 kW 150 KM, przedni napęd, 7-biegowe S tronic 0-100 km/h w 9,8 s, spalanie 7,6-6,6 l/100 km Najtańszy start, ale bez sportowych ambicji
2.0 TFSI 150 kW 204 KM, przedni napęd lub quattro ultra, 7-biegowe S tronic 0-100 km/h w 7,8 s lub 7,6 s, spalanie 7,9-6,6 l/100 km Najlepszy benzynowy kompromis
2.0 TDI 150 kW z MHEV plus 204 KM, przedni napęd lub quattro ultra, 7-biegowe S tronic 0-100 km/h w 7,7 s lub 6,9 s, spalanie 5,7-4,8 l/100 km Najrozsądniejszy wybór do tras i dużych przebiegów
A5 e-hybrid plug-in hybrid, do 107 km zasięgu elektrycznego WLTP w Avant zużycie paliwa 2,3-1,8 l/100 km w Avant e-hybrid, energia 16,4-15,0 kWh/100 km Ma sens tylko wtedy, gdy regularnie ładujesz auto
S5 3.0 V6 TFSI, 367 KM, quattro 0-100 km/h w 4,5 s, spalanie 7,8-7,4 l/100 km w Limousine To już wybór emocjonalny, nie ekonomiczny

Najważniejszy praktyczny detal brzmi tak: quattro ultra nie jest obowiązkowe, ale robi różnicę tam, gdzie liczy się trakcja i pewność przyspieszenia. Z kolei e-hybrid nie ma sensu bez domowego lub firmowego ładowania, bo wtedy kupujesz cięższe i droższe auto, które nie wykorzystuje swojego potencjału. W przypadku benzyny i diesla warto też pamiętać, że WLTP to cykl homologacyjny, a nie obietnica z codziennej jazdy. Jeśli ktoś robi dużo autostrad i tras, diesel będzie po prostu spokojniejszy dla portfela. Jeśli jeździ głównie po mieście, lepszy może być plug-in hybrid albo benzynowy 2.0 TFSI. Z tego już wynika, którą konfigurację bym wybierał w konkretnych scenariuszach.

Którą konfigurację wybrałbym do miasta, trasy i firmy

Gdybym miał polecić A5 bez rozmywania tematu, zrobiłbym to bardzo prosto. Do miasta i krótkich odcinków z dostępem do ładowania wybrałbym e-hybrid, bo wtedy da się realnie jeździć taniej i ciszej. Na dłuższe trasy postawiłbym na 2.0 TDI 150 kW z MHEV plus, bo to układ, który najlepiej łączy dynamikę z niskim spalaniem. Jeśli ktoś chce benzynę bez przesady, 2.0 TFSI 150 kW jest najuczciwszym kompromisem między osiągami a kosztami.

Limousine wybrałbym wtedy, gdy auto ma wyglądać reprezentacyjnie i jeździć głównie po mieście lub w dwie osoby. Avant ma więcej sensu, jeśli masz dzieci, wózek, sprzęt sportowy albo po prostu nie lubisz walczyć z bagażem. S5 zostawiłbym dla kierowców, którzy naprawdę czują różnicę między 204 KM a 367 KM i są gotowi zapłacić za tę różnicę więcej niż tylko przy zakupie. Właśnie tu nowa rodzina A5 pokazuje największą zaletę: daje szeroki wybór, ale nie zmusza wszystkich do kupowania jednego typu auta.

Na co patrzeć, zanim zamówisz swoje A5 w 2026

Przy tym modelu łatwo popełnić jeden błąd: zakochać się w konfiguracji, a dopiero potem sprawdzać rachunek. Ja patrzyłbym w tej kolejności: nadwozie, napęd, dopiero potem dodatki. Jeśli pakujesz dużo rzeczy, wybierz Avant. Jeśli zależy ci na niższej cenie wejścia i bardziej eleganckiej linii, bierz Limousine. Jeśli masz możliwość ładowania i robisz dużo krótkich przebiegów, e-hybrid zaczyna mieć sens. Jeśli nie, lepiej nie dopłacać do technologii, której nie wykorzystasz.

Druga rzecz to wyposażenie. W A5 łatwo dopłacić do elementów, które robią wrażenie w salonie, ale w codziennym użytkowaniu są tylko miłym dodatkiem. O wiele ważniejsze są dla mnie rzeczy takie jak head-up display, sensowny system multimedialny, pakiet asystentów i - przy dłuższych trasach - dobre fotele. Jeżeli miałbym zostawić jedną praktyczną radę, byłaby ona taka: nie oceniaj nowego A5 po samym cenniku, tylko po tym, czy jego wersja naprawdę pasuje do twoich tras. Wtedy ten samochód ma bardzo dużo sensu, a bez tego łatwo przepłacić za prestiż, który nie będzie ci służył na co dzień.

FAQ - Najczęstsze pytania

W ofercie są głównie Limousine i Avant, a także odmiany e-hybrid oraz S5. Ceny zaczynają się od 195 100 zł za A5 Limousine i 200 700 zł za A5 Avant. e-hybrid kosztuje od 274 600 zł w Limousine i 280 200 zł w Avant, a S5 od 362 700 zł.

To nie lifting, tylko nowa generacja na platformie PPC. Auto urosło do 4,83 m długości i 2900 mm rozstawu osi, a wnętrze dostało panoramiczny układ MMI z 11,9-calowym kokpitem i 14,5-calowym ekranem centralnym.

Do miasta i krótkich tras najlepszy bywa e-hybrid, ale tylko wtedy, gdy możesz regularnie ładować auto. Na długie przebiegi najbardziej opłaca się 2.0 TDI 150 kW z MHEV plus, a benzynowy kompromis to 2.0 TFSI 150 kW.

Limousine oferuje do 445 l bagażnika, a Avant do 476 l. Po złożeniu siedzeń to odpowiednio 1299 i 1424 l, więc Avant lepiej sprawdza się przy rodzinnych wyjazdach i większym bagażu.

Oceń artykuł

Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Tagi:

limousine avant hybryda plug-in quattro audi a5

Udostępnij artykuł

Olgierd Gajewski

Olgierd Gajewski

Nazywam się Olgierd Gajewski i od pięciu lat zajmuję się tematyką motoryzacyjną. Moje zainteresowanie samochodami zaczęło się w dzieciństwie, kiedy spędzałem godziny, obserwując, jak moi rodzice naprawiają nasze auto. Z czasem ta pasja przerodziła się w chęć dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi. W moich tekstach staram się wyjaśniać złożone zagadnienia związane z motoryzacją, takie jak nowinki technologiczne, porady dotyczące utrzymania pojazdów czy analizy trendów rynkowych. Zawsze dokładam starań, aby moje artykuły były rzetelne, zrozumiałe i aktualne. Wierzę, że kluczem do dobrego pisania jest nie tylko pasja, ale także umiejętność weryfikacji źródeł i porównywania informacji. Dzięki temu mogę dostarczać moim czytelnikom wartościowe treści, które pomagają im lepiej zrozumieć świat motoryzacji.

Napisz komentarz