Dacia Sandero - ile kosztuje dziś i kiedy dopłata ma sens?

14 października 2026

Wnętrze Dacia Sandero. Sprawdź atrakcyjne ceny tego wszechstronnego auta.

Spis treści

Dacia Sandero wciąż pozostaje jednym z najciekawszych wyborów dla kierowcy, który chce kupić nowe auto bez wchodzenia w poziom cen typowy dla większych hatchbacków. W tym tekście rozpisuję aktualne ceny, pokazuję różnice między wersjami i wyjaśniam, kiedy bazowy wariant ma sens, a kiedy lepiej dopłacić do Stepwaya lub mocniej wyposażonej konfiguracji.

Najważniejsze liczby, które porządkują wybór Sandero

  • 63 900 zł to aktualny punkt startowy dla nowego Sandero w wersji essential TCe 100 F.2.
  • 71 700 zł kosztuje Sandero Stepway, więc dopłata względem bazowego Sandero wynosi 7 800 zł.
  • W ofercie pojawiają się też konkretne konfiguracje, na przykład Sandero 1.2 Eco-G 120 Journey za 73 500 zł.
  • Metaliczne kolory podnoszą cenę o 2 500 zł, a pakiet Easy Service kosztuje 4 499 zł.
  • Najniższa cena katalogowa nie jest jeszcze ceną końcową, bo dodatki i finansowanie potrafią zmienić budżet szybciej, niż się wydaje.

Jak wyglądają aktualne ceny Sandero w Polsce

Na oficjalnej stronie Dacii Polska bazowe Sandero startuje dziś od 63 900 zł. To cena wersji essential TCe 100 F.2, czyli auta z benzynowym silnikiem 100 KM i manualną skrzynią biegów. Dla czytelnika najważniejsze jest jednak to, że ta kwota nie zamyka tematu, tylko wyznacza próg wejścia do całej gamy.

Wariant Cena Co to oznacza w praktyce
Sandero essential TCe 100 F.2 63 900 zł Najtańszy sposób wejścia do nowego Sandero, z naciskiem na prostotę i budżet.
Sandero Stepway 71 700 zł Wyższy, bardziej crossoverowy wariant dla osób, które chcą bardziej uniwersalnego auta.
Sandero 1.2 Eco-G 120 Journey 73 500 zł Przykład konfiguracji dostępnej od ręki, z silnikiem benzyna/LPG i wyższym poziomem wyposażenia.

Widać od razu, że między najtańszą wersją a lepiej doposażoną konfiguracją różnica robi się odczuwalna. Sama dopłata do Stepwaya to 7 800 zł, a przejście do Sandero 1.2 Eco-G 120 Journey oznacza już 9 600 zł ponad bazę. To dobry punkt odniesienia, bo pokazuje, jak szybko budżet zaczyna pracować nie na samą markę, ale na konkretny sposób użytkowania auta. Z tego właśnie powodu warto od razu przyjrzeć się dodatkom, które najczęściej podnoszą finalną kwotę.

Co realnie podnosi końcową kwotę

Największym błędem przy takich zakupach jest patrzenie wyłącznie na cenę od wejścia. Ja zawsze liczę auto w trzech warstwach: cena bazowa, dopłaty za konfigurację i koszty utrzymania na starcie. W przypadku Sandero różnice między tymi poziomami potrafią być naprawdę wyraźne.

Pozycja Dopłata Dlaczego ma znaczenie
Niebieski iron lub szary schiste 2 500 zł Metaliczny lakier wygląda lepiej, ale od razu podnosi cenę auta.
Pakiet Easy Service 4 499 zł Daje dodatkowe 2 lata ochrony pogwarancyjnej z limitem 80 000 km, więc ma sens dla osób chcących przewidywalnych kosztów serwisu.
Hak holowniczy z wiązką 13-biegunową 2 349 zł Przydaje się, ale cena nie obejmuje montażu, więc rachunek bywa wyższy niż w katalogu.
Box dachowy 330 litrów 1 739 zł To sensowny dodatek dla rodzin, które potrzebują więcej miejsca na wyjazdy.
Kratka działowa 609 zł Pomaga oddzielić bagaż od kabiny, ale jest dodatkiem typowo funkcjonalnym, nie obowiązkowym.
YouClip – uchwyt na smartfona 113 zł Mały wydatek, ale dobry przykład tego, jak akcesoria sumują się w większą kwotę.

Do tego dochodzi jeszcze finansowanie. Na stronie pojawia się oferta od 799 zł miesięcznie przy RRSO 12,91%, ale to już wariant warunkowy, zależny od wkładu własnego, okresu umowy i finalnej konfiguracji. Dla mnie ważniejsza od samej raty jest zawsze całkowita suma kosztów, bo niska rata bez czytania warunków potrafi być tylko dobrze opakowaną drożyzną. Tę logikę szczególnie dobrze widać wtedy, gdy porównuje się zwykłe Sandero z wersją Stepway.

Złoty Dacia Sandero z czarnymi dodatkami i felgami. Sprawdź aktualne dacia sandero - ceny i oferty.

Sandero i Stepway różnią się bardziej niż samą nazwą

W praktyce Stepway nie jest po prostu „ładniejszym Sandero”. To model z wyższym prześwitem, bardziej crossoverowym stylem i dodatkami, które mają dać większą swobodę na co dzień. W zamian za to płaci się właśnie wyższą cenę startową, która obecnie wynosi 71 700 zł.

Cecha Sandero Sandero Stepway
Cena startowa 63 900 zł 71 700 zł
Charakter Klasyczny miejski hatchback Miejski crossover o bardziej uniwersalnym wyglądzie
Podejście do codziennej jazdy Najlepsze do miasta i przy niskim budżecie Lepsze, jeśli chcesz wyższej pozycji za kierownicą i większej swobody na krawężnikach czy gorszych drogach
Przestrzeń i praktyczność Wystarczająca do normalnego użytkowania Do 1 455 l pojemności bagażnika po złożeniu tylnej kanapy, więc lepiej znosi rodzinne wyjazdy
Komu najczęściej pasuje Osobom liczącym każdy tysiąc złotych Kierowcom, którzy chcą nieco bardziej wszechstronnego auta bez przesiadki do SUV-a

Różnica 7 800 zł nie kupuje zupełnie innej klasy samochodu. Kupuje głównie wyższy prześwit, modniejszy wygląd i trochę więcej codziennej wygody. To uczciwa dopłata tylko wtedy, gdy naprawdę wykorzystasz te cechy, a nie tylko dobrze wyglądają na konfiguratorze. Jeśli jeździsz głównie po mieście i nie potrzebujesz crossoverowej sylwetki, bazowe Sandero nadal ma bardzo mocny sens.

Która wersja najbardziej się opłaca przy różnych stylach jazdy

Ja patrzę na Sandero przez pryzmat sposobu użytkowania, bo to właśnie on decyduje, czy dopłata ma sens. Przy takim aucie łatwo przepłacić za elementy, które robią wrażenie tylko przez pierwsze dwa tygodnie, a potem już po prostu są. Lepiej więc dobrać wersję do realnych tras i przebiegów.

  • Głównie miasto i niski budżet - wybór dla Ciebie to essential TCe 100. To najprostsza droga do nowego auta, bez dokładania pieniędzy tam, gdzie nie przyniosą wyraźnej korzyści.
  • Mieszane trasy i chęć obniżenia kosztów paliwa - sensownie wygląda Eco-G 120, czyli benzyna/LPG. Taki układ zwykle wybiera się po to, by lepiej kontrolować koszty eksploatacji, zwłaszcza przy większych przebiegach.
  • Wygląd, wyższa pozycja za kierownicą i bardziej uniwersalny charakter - wtedy Stepway broni swojej ceny, bo dopłacasz nie tylko za styl, ale też za wygodniejszą codzienność na gorszych nawierzchniach.
  • Jeśli zależy Ci na prostym porównaniu - bazowe Sandero to rozsądek, Stepway to komfort i wygląd, a wyższe konfiguracje to już kwestia budżetu, nie potrzeby.

Warto też pamiętać o zużyciu paliwa. W konfiguratorze TCe 100 ma 5,3 l/100 km WLTP, ale WLTP to ujednolicony cykl pomiarowy, a nie obietnica z Twojej codziennej trasy. W mieście wynik zwykle rośnie, zwłaszcza zimą i przy krótkich odcinkach. Dla mnie to kolejny argument, żeby nie wybierać auta wyłącznie po katalogu, tylko po stylu jazdy. A skoro koszty eksploatacji potrafią przesunąć decyzję, trzeba jeszcze rozsądnie podejść do momentu zakupu.

Na co patrzę przed podpisaniem zamówienia

Przy Sandero najbardziej opłaca się spokojny, techniczny rachunek, a nie impuls. Z doświadczenia wiem, że właśnie tutaj rodzą się największe rozjazdy między „ceną od” a tym, co finalnie pojawia się na umowie. Sam sprawdziłbym przede wszystkim cztery rzeczy.

  • Auto z placu czy zamówienie indywidualne - samochód dostępny od ręki bywa prostszy do sfinalizowania i łatwiej porównać jego cenę z konfiguracją, którą sam byś zbudował.
  • Finansowanie - niska rata nie zawsze oznacza dobrą ofertę, więc patrz na całkowity koszt, wkład własny i warunki wykupu.
  • Dodatki - lakier za 2 500 zł, pakiet serwisowy za 4 499 zł i akcesoria po kilkaset złotych potrafią podnieść budżet szybciej niż różnica między silnikami.
  • Rzeczywiste potrzeby - jeśli nie przewozisz rowerów, nie holujesz przyczep i nie jeździsz z pełnym autem w trasę, część dodatków po prostu nie ma sensu.

Tu dobrze widać, że Sandero najlepiej kupuje się z chłodną głową. Sam fakt, że auto startuje od 63 900 zł, nie oznacza jeszcze, że właśnie tyle zapłacisz. Jeśli natomiast od początku ustalisz, czego naprawdę potrzebujesz, łatwo utrzymasz cenę w ryzach i nie przepłacisz za elementy, które nie poprawią codziennej jazdy.

Co z tych cen wynika dla kupującego w 2026 roku

Jeśli miałbym streścić temat jednym zdaniem, powiedziałbym tak: Sandero nadal wygrywa relacją ceny do sensu zakupu, ale tylko wtedy, gdy świadomie wybierzesz wersję. Baza za 63 900 zł jest atrakcyjna, Stepway za 71 700 zł daje już wyraźnie więcej charakteru, a konfiguracje z Eco-G 120 pokazują, że budżet można podnieść nie tylko przez wygląd, ale też przez sposób zasilania i wyposażenie.

Najrozsądniejsza strategia jest prosta: najpierw wybór silnika i nadwozia, potem dopiero dodatki. Właśnie taka kolejność pozwala uniknąć sytuacji, w której finalna kwota przestaje mieć związek z pierwotnym założeniem. A przy Sandero, które kusi niskim progiem wejścia, to szczególnie ważne.

FAQ - Najczęstsze pytania

Aktualny punkt startowy to 63 900 zł za wersję essential TCe 100 F.2. W praktyce dostajesz benzynowe Sandero z silnikiem 100 KM i manualną skrzynią, czyli najprostszy sposób wejścia do gamy bez dopłacania za dodatki.

Stepway kosztuje 71 700 zł, więc dopłata względem bazowego Sandero wynosi 7 800 zł. Ma sens, jeśli zależy Ci na wyższym prześwicie, crossoverowym wyglądzie i większej swobodzie na gorszych nawierzchniach. Po złożeniu tylnej kanapy bagażnik może mieć do 1 455 l.

Najmocniej budżet podbijają metaliczny lakier za 2 500 zł, pakiet Easy Service za 4 499 zł, hak holowniczy za 2 349 zł oraz box dachowy 330 l za 1 739 zł. Nawet drobne akcesoria, jak YouClip za 113 zł, sumują się zaskakująco szybko.

To wariant za 73 500 zł, czyli o 9 600 zł droższy od bazowego Sandero. Sens ma zwłaszcza wtedy, gdy chcesz jeździć na benzynie i LPG oraz zależy Ci na niższych kosztach przy większych przebiegach. To bardziej świadomy wybór niż przypadkowa dopłata do wyposażenia.

W ofercie pojawia się rata od 799 zł miesięcznie przy RRSO 12,91%, ale wynik zależy od wkładu własnego, długości umowy i konfiguracji auta. Najważniejsze jest policzenie całkowitego kosztu, a nie samej raty, bo niska miesięczna kwota nie zawsze oznacza korzystną ofertę.

Oceń artykuł

Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Tagi:

stepway finansowanie dacia lpg sandero

Udostępnij artykuł

Juliusz Nowakowski

Juliusz Nowakowski

Nazywam się Juliusz Nowakowski i od pięciu lat zajmuję się tematyką motoryzacyjną. Moje zainteresowanie samochodami zaczęło się w dzieciństwie, kiedy to spędzałem godziny, obserwując, jak moi rodzice naprawiają nasze auto. Z biegiem lat ta pasja przerodziła się w coś więcej, a teraz z przyjemnością dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi. Piszę o różnych aspektach motoryzacji, od nowinek technologicznych po porady dotyczące konserwacji pojazdów. Staram się zawsze dostarczać rzetelne i zrozumiałe informacje, weryfikując źródła i porównując dane. Lubię upraszczać skomplikowane zagadnienia, aby każdy mógł łatwo zrozumieć, jak dbać o swój samochód czy jakie trendy dominują w branży. Moim celem jest, aby czytelnicy czuli się pewnie w świecie motoryzacji i mogli podejmować świadome decyzje.

Napisz komentarz