Nieodłącznym elementem zakupu auta jest ubezpieczenie samochodu. Oferty ubezpieczycieli różnią się w zależności od modelu auta, pojemności silnika, a nawet roku produkcji. O ile kwestia ubezpieczenia w przypadku nowych aut z salonu jest banalnie prosta, a sama kwota nie powinna nas zaskoczyć, o tyle ubezpieczenie auta z USA może być nieco bardziej złożone. Jak wygląda ubezpieczenie auta z USA i późniejsza rejestracja auta z USA? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym przekazujemy najważniejsze informacje związane z ubezpieczeniem amerykańskiego auta.
Ubezpieczenie auta z USA — od czego zacząć?
Importując auto, musimy być przygotowani nie tylko na uiszczenie cyklicznych opłat, ale także na przystosowanie amerykańskiego samochodu do europejskich standardów. Do niezbędnych modyfikacji zalicza się między innymi zmiana wskaźnika prędkości. Kupione przez nas auto najprawdopodobniej będzie posiadać wskaźnik pokazujący prędkość w milach. Auto poruszające się po europejskich drogach musi pokazywać prędkość w kilometrach. Kolejną modyfikacją są światła. One również muszą zostać lekko zmodyfikowane i podporządkowane do europejskich standardów. Po wszystkich niezbędnych modyfikacjach warto zadbać o posiadaną przez nas dokumentację i przetłumaczenie jej na język polski. Pamiętaj, że tłumaczenia dokumentów może dokonać tylko tłumacz przysięgły, a wszystkie zebrane w toku zakupu auta dokumenty mogą przydać się na każdym etapie rejestracji i ubezpieczania samochodu.
Ubezpieczenie auta z USA — OC
OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkową formą ubezpieczenia, które musi posiadać każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Sprowadzając auto z USA, ubezpieczenie samochodu jest jedną z pierwszych podejmowanych czynności. Dzieje się tak ze względu na ścisły związek między ubezpieczeniem a rejestracją samochodu w wydziale komunikacji. Bez ubezpieczenia OC nie będziemy mogli dokonać rejestracji pojazdu.
Szukając firmy ubezpieczeniowej, warto poznać kilka konkurencyjnych ofert. Ubezpieczenie auta z USA nie jest już tak kosztowne, jak jeszcze dekadę temu, niemniej jednak warto zapoznać się z szeregiem ofert firm oferujących ubezpieczenia OC.
Autocasco dla samochodów z USA
O ile OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem, które musi posiadać każdy pojazd, o tyle Autocasco nie jest polisą obligatoryjną. AC ubezpiecza nasz pojazd i chroni go na wypadek zdarzeń losowych takich jak między innymi kolizje czy wypadki właśnie. Koszt polisy AC zależy od wielu czynników. Są to między innymi wartość auta, czy jego historia. W przypadku aut powypadkowych koszt polisy AC będzie zdecydowanie większy niż w przypadku nowych lub po prostu bezwypadkowych maszyn. Tego rodzaju uwarunkowania rynkowe stawiają przyszłych posiadaczy importowanych aut w trudnej sytuacji, ponieważ muszą oni zdecydować, czy chcą ponieść wysoki koszt AC i ubezpieczyć się od stłuczek i wypadków.
Ubezpieczenie samochodu z USA nie jest tak skomplikowaną czynnością, jak mogłoby się wydawać na początku. Pomyślne ubezpieczenie auta musi poprzedzić dostosowanie go do europejskich norm i standardów, niemniej jednak nie jest to skomplikowany i długo ciągnący się proces. Warto pamiętać, że wyżej wspomniane modyfikacje i ubezpieczenie samochodu są niezbędnymi krokami ku procesowi, jakim jest rejestracja auta z USA. Warto wspomnieć również o polisie AC. Nie jest ona opłatą obligatoryjną, jednak w przypadkach kolizji może zapewnić pewną rekompensatę finansową. Dobrą praktyką zarówno przed wykupem AC, jak i OC jest przeanalizowanie ofert ubezpieczycieli i wybór niekoniecznie najtańszej, ale tej polisy, która w najwyższym stopniu spełni nasze potrzeby.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu, którego tematem było ubezpieczenie auta z USA. Zapraszamy do sprawdzenia innych wpisów dostępnych na naszym blogu.