Pomyślna licytacja i udany zakup to zaledwie początek przygody z amerykańskim autem. Po wygranej aukcji Twój wymarzony samochód musi przebyć drogę lądową oraz drogę morską, w trakcie której trafi do Europy. Następnie wystarczy uiścić wymagane opłaty takie jak cło, akcyza oraz VAT i amerykańska bryka może parkować w Twoim garażu. Jednak czy na pewno? Jak wygląda rejestracja auta z USA w Polsce oraz jakie dokumenty są wymagane w trakcie jej realizacji? Zapraszamy do przeczytania artykułu, w którym odpowiemy na pytania, które dotyczą legalizacji poruszania się amerykańskim samochodem na polskich drogach.

Samochód z USA — dokumentacja

Zabranie dokumentacji jest kluczowym krokiem ku rejestracji amerykańskiego samochodu w Polsce. Jednym z pierwszych działań, jakie należy wykonać, jest przetłumaczenie amerykańskiej dokumentacji na język polski. Niestety nie możesz zrobić tego na własną rękę, nawet w przypadku świetnej znajomości języka. Z pomocą w przetłumaczeniu dokumentów na język polski należy zwrócić się do tłumacza przysięgłego, który wyda nam przetłumaczone dokumenty z odpowiednim poświadczeniem. Tłumaczenia wymagają wszystkie dokumenty w języku innym niż polski. Są to najczęściej umowa kupna, potwierdzenie zapłaty akcyzy  oraz opłaty celnych, a także karta pojazdu.

Auto z USA legalizacja i mechanika adaptacyjna

Auto sprowadzone ze Stanów nie zawsze odpowiada standardom europejskim. Aby móc zarejestrować auto w Polsce, musimy dokonać szeregu adaptacji z zakresu mechaniki, które mają za zadanie pozwolić naszemu samochodowi poruszać się po europejskich drogach. Działaniami z zakresu mechaniki adaptacyjnej są między innymi kompleksowy przegląd auta, lokalizacja i naprawa usterek oraz wymiana żarówek. Usługi z zakresu adaptacji pojazdu oferuje wiele wyspecjalizowanych warsztatów. Udając się do jednego z nich, jesteś o krok bliżej od pomyślnej rejestracji pojazdu w Polsce.

Wizyta w urzędzie — rejestracja auta z USA w Polsce

Po zebraniu wszystkich niezbędnych dokumentów i przeprowadzeniu adaptacji pojazdu, jego rejestracja w urzędzie komunikacyjnym będzie tylko czystą formalnością. Pamiętaj, aby wziąć ze sobą wszystkie wymagane dokumenty przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego. Podczas wizyty w urzędzie należy mieć ze sobą umowę zakupu i potwierdzenie uiszczenia akcyzy oraz opłat celnych. Ważnym dokumentem jest również świadectwo przeglądu technicznego auta, które potwierdza przeprowadzenie działań adaptacyjnych oraz poświadcza, że samochód, który posiadasz, jest sprawny, a poruszanie się nim na drodze nie stanowi zagrożenia. Pamiętaj również, aby mieć ze sobą dowód rejestracyjny oraz dowód osobisty. Bez tych dokumentów dokonanie rejestracji pojazdu nie będzie możliwe.

Rejestracja auta z USA w Polsce nie jest skomplikowanym procesem. Zasady obowiązujące samochody sprowadzone z zagranicy są takie same jak przy rejestracji samochodów kupionych w Polsce. Na rejestrację samochodu zgodnie z przepisami masz 30 dni. Nie warto jednak odkładać rejestracji auta na ostatnią chwilę. Ilość potrzebnych do skompletowania dokumentów jest duża, a dodatkowo fakt zaangażowania tłumacza przysięgłego może wydłużyć nasz cenny czas. Warto zarejestrować auto możliwie jak najszybciej. Dzięki temu uda nam się uniknąć stresu oraz potencjalnych nieprzyjemności.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu, którego głównym tematem była rejestracja auta z USA w Polsce. Zapraszamy również do sprawdzenia innych wpisów na naszym blogu.


Udostępnij ten wpis

ZOBACZ RÓWNIEŻ

12-05-2022

Top 10 samochodów z USA do 70 tysięcy. Poznaj najlepsze modele.

Decydujemy się na zmianę auta z różnych przyczyn. Czasami chcemy kupić bardziej ekonomiczne auto, bardziej pojemne lub tzw. auto weekendowe. Często także decydujemy się na zakup, gdy każdy z domowników […]

26-04-2022

Instrukcja rejestracji auta z USA w Polsce. Krok po kroku

Pomyślna licytacja i udany zakup to zaledwie początek przygody z amerykańskim autem. Po wygranej aukcji Twój wymarzony samochód musi przebyć drogę lądową oraz drogę morską, w trakcie której trafi do […]

21-04-2022

Cło z USA do Polski. Jakie są koszty przy sprowadzeniu samochodu?

Opłaty celno skarbowe za samochód sprowadzony z USA są kwestią, która może zniechęcić potencjalnych nabywców amerykańskich aut. Cło, akcyza i VAT mogą na początku odstraszać, jednak po chwili researchu okazuje […]

Jedź do góry