Przedsiębiorstwo Harley Davidson, to jedna z największych i najbardziej znanych marek produkujących motocykle na świecie. Historia amerykańskiej firmy sięga XX wieku, kiedy to czterej bracia zaczęli majsterkować nad pierwszymi prototypami motocykli. Dzięki ich zawziętości i talentowi, udało im się stworzyć silną markę, która przetrwała ponad sto lat. Dziś motocykle Harley Davidson stały się ikoniczne, na zawsze zajmując miejsce w historii.

Harley Davidson – Trudne początki 

 

Jak to zazwyczaj bywa, pierwsze lata nie były dla założycieli i ich firmy łatwe. Cała historia rozpoczęła się, gdy Wiliam Sylwester Harley i Artur Davidson spotkali się w garażu Davidsonów, mocując cztery silniki do ramy rowerowej. Ich pasja ciągle się rozwijała, dlatego dwa lata poźniej, w 1903 roku, z pomocą dwóch braci Davidsona rozpoczęli prace nad bardziej zaawansowanymi projektami. Ich pierwszym sprzedanym motocyklem był “Silent Grey Fellow” z jednocylindrowym silnikiem o pojemności 410 cm³. Uznaje się, że właśnie to wydarzenie zapoczątkowało powstanie firmy. W początkowej fazie rozwoju marki, motocykle nie były sprzedawane w dużych ilościach, ponieważ w roku 1904 było to jedynie 8 sztuk. Prototypy motocykli przypominały też raczej motorowery niż pojazdy obecnie znajdujące się na rynku. Mimo tego założyciele nie poddawali się, dwa lata później zwiększając sprzedaż niemalże 6-krotnie. 


Stopniowy rozwój firmy

 

Dzień 17 września 1907 roku trwale zapisał się w historii firmy Harley Davidson, ponieważ została ona wpisana do amerykańskiego rejestru przedsiębiorstw handlowych i przemysłowych, tym samym uzyskując status przedsiębiorstwa. Co ciekawe, przez te wszystkie lata nie zmieniła się siedziba firmy, która dalej znajdowała się przy domu Davidsonów. Ważnym punktem, który spowodował rozpowszechnienie się marki i wybicie się jej na rynku, był sukces Waltera Davidsona w wyścigu Catskill Mountains w 1908 roku. Dzięki temu sprzedaż motocykli wzrosła nawet do 150 egzemplarzy rocznie. Kolejnym krokiem ku wielkiej sławie stał się moment, gdy założyciele postanowili wprowadzić silniki w układzie V, które posiadały dwa cylindry rozchylone pod kątem 45°. Był to przełom w historii firmy, powodujący, że produkcja motocykli wzrosła do 1150 modeli rocznie. Od tego momentu rozwój firmy postępował w sposób lawinowy. Założyciele stworzyli sieć przedstawicielstw na terenie całych Stanów Zjednoczonych, co zaowocowało rozwojem sprzedaży do 13000 motocykli rocznie.


Przez kolejne lata nowe motocykle były coraz to bardziej unowocześniane i udoskonalane, między innymi wprowadzono:


Losy firmy podczas wojen

 

Mimo że dla większości przedsiębiorstw czas I wojny światowej nie należał do najłatwiejszych, Harley Davidson rozszerzył swoją produkcję, tworząc maszyny dla wojska. Ich motocykle sprzedawane były do armii, okazało się bowiem, że sprzęt świetnie sprawdza się w trudnych warunkach. Podczas całej I wojny światowej dostarczono wojsku ok. 20 000 motocykli. 

Również podczas II wojny światowej armia zapragnęła korzystać z usług firmy, uznając ją za zwycięską nad innym przedsiębiorstwem, Indiana, przez co Harley Davidson rozpoczął produkować maszyny używane podczas walk. Produkcja sięgała nawet do 750 maszyn tygodniowo, a w przeciągu całego okresu wojny, wyprodukowanych zostało niemalże 88 000 motocykli. W roku 1943, rząd USA postanowił uhonorować przedsiębiorstwo jedną z trzech pierwszych nagród za produkcję wojenną. 


Harley Davidson po wojnie i współcześnie

 

Ważnym krokiem dla przedsiębiorstwa było wykupienie go przez AMF w 1969 roku. Prezes AMF, Rodney Gott, przeznaczył na ten cel 21 milionów dolarów. Przez kolejne dziesięciolecia w ofercie firmy pojawiały się coraz to nowsze i ciekawsze modele motocykli, czego przykładem może być turystyczny model Tour Glide FLT nazywany też “Królem Autostrad”.


Obecnie pozycja przedsiębiorstwa Harley Davidson jest bardzo stabilna, a jego marka stała się ikoniczna. Motocykle znane są na całym świecie i sprzedawane na ogromną skalę. Oprócz motocykli produkuje się także akcesoria motocyklowe oraz odzież. Działa również prężnie rozwijający się klub właścicieli motocykli Harley Owners Group.


Tak właśnie wyglądała historia Harley Davidson. Po więcej informacji zapraszamy do naszej zakładki PROCEDURA oraz do sprawdzenia portali aukcyjnych, które obsługujemy COPART i IAA.

 


Udostępnij ten wpis

ZOBACZ RÓWNIEŻ

02-06-2022

Jakie samochody opłaca się sprowadzać z USA?

Import samochodów z USA jest fantastyczną okazją do nabycia wyjątkowego auta. Coraz więcej osób decyduje się na sprowadzenie wymarzonej maszyny ze Stanów ze względu na chociażby nieopłacalność zakupu amerykańskiego auta […]

02-06-2022

Używany motocykl z USA! Poznaj korzyści takiego rozwiązania

Kupno samochodu nie zawsze jest oczywistym następstwem zmiany auta. Czasami zakup nowej maszyny nie wiąże się z wcześniej wspomnianą zmianą, a po prostu fanaberią lub chęcią posiadania tak zwanego „weekendowego […]

30-05-2022

Ubezpieczenie auta z USA. Co musisz wiedzieć?

Nieodłącznym elementem zakupu auta jest ubezpieczenie samochodu. Oferty ubezpieczycieli różnią się w zależności od modelu auta, pojemności silnika, a nawet roku produkcji. O ile kwestia ubezpieczenia w przypadku nowych aut […]

Jedź do góry