
Opłaty celno skarbowe za samochód sprowadzony z USA są kwestią, która może zniechęcić potencjalnych nabywców amerykańskich aut. Cło, akcyza i VAT mogą na początku odstraszać, jednak po chwili researchu okazuje się, że nie są to na tyle zabójcze, żeby mogły uniemożliwić nam zakup wymarzonego, amerykańskiego auta. Zatem ile wynosi cło z USA do Polski oraz jak wysokie opłaty celno skarbowe za samochód przyjdzie nam uiścić? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym odpowiadamy na te, jak i inne pytania dotyczące kosztów sprowadzenia auta z USA do Polski.
Import auta i koszty początkowe
Przygodę z transportem auta zaczynamy w momencie wygrania licytacji. Następnie musimy przetransportować auto do najbliższego portu morskiego, skąd drogą morską nasze auto będzie mogło ruszyć w świat. W trakcie pierwszego etapu transportowego będziemy musieli zapłacić między innymi za działania logistyczne, transport auta do portu oraz transport morski. Kwota pierwszego etapu transportowego wynosi zazwyczaj około 5 tysięcy złotych, jednak może się ona różnić w zależności od chociażby wielkości auta, lub kursu dolara.
Transport auta do Europy — najlepsza droga
Transportując auto drogą morską do Europy najlepiej przypłynąć z nim do Niemiec. Dzięki temu ruchowi możemy zaoszczędzić różnice w stawce VAT, która wynosi w Polsce aż 23%. Po dokonaniu wszystkich niezbędnych opłat związanych ze sprowadzeniem samochodu nic nie stoi na przeszkodzie, aby zająć się transportem auta do Polski.
Koszty sprowadzenia samochodu z USA
Koszty sprowadzenia samochodu z USA do Polski to nie tylko koszt transportu lądowego czy morskiego. Zakup amerykańskiego auta jest obciążony kilkoma dodatkowymi opłatami, które będziemy musieli ponieść. Pierwszą z nich jest cło z USA do Polski, czyli opłata przewozowo-wywozowa. Wysokość opłaty celnej zależy od wielu czynników, między innymi ceny wylicytowanego auta. Niemniej jednak ma ona wartość procentową, a nie nominalną i wynosi 10% ceny zakupionego towaru.
Kolejną opłatą jest akcyza, czyli podatek nakładany na dobra konsumpcyjne. Jej wysokość zależy głównie od pojemności silnika i waha się między 3,1%, a 18,7%.
Ostatnim podatkiem, jaki przyjdzie nam uiścić jest VAT, czyli podatek od towarów i usług. W przypadku uwzględnienia stawki Niemieckiej jest to 19% oraz 8% dla samochodów zabytkowych. W Polsce wysokość VATu to już 23%.
Co zrobić, aby cena importu nas nie zaskoczyła?
Niestety nie ominiemy kosztów podatkowych związanych z importem auta. Możemy za to rzetelnie przekalkulować nasz budżet i oszacować jak dużą jego część zabiorą podatki. Jeśli interesuje Cię wstępny, jednak bardziej szczegółowy zarys kosztów, odwiedź nasz kalkulator, który pokaże Ci symulację kosztów zakupu Twojego wymarzonego auta.
Opłaty celno skarbowe za samochód są integralną częścią zakupu i importu auta ze Stanów. Mimo tego dodatkowego kosztu wciąż jest to niezwykle opłacalne przedsięwzięcie, które w niektórych przypadkach pomoże zaoszczędzić nam na zakupie auta nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto pamiętać o opłatach celnych planując budżet na zakup auta z USA. Pomoże nam to podczas podawania widełek potrzebnych do licytowania samochodu, a także zaoszczędzimy sporo nerwów dzięki skrupulatnemu planowaniu zakupu.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu, którego głównym tematem były koszty sprowadzenia samochodu z USA do Polski. Zapraszamy również do sprawdzenia innych wpisów na naszym blogu.